Щороку 22 січня ми відзначаємо День Соборності України......
Наші новини
-
21
01
2022Підсумки акції-єднання «Ми – діти твої, Україно!»
-
21
01
2022 -
17
01
2022 -
22
12
2021 -
20
12
2021
Всі новини
Історія
Зменшити текст Збільшити текст
Історія садочку відноситься до 2-х періодів розвитку дошкільної освіти в Україні: І – розвиток ясла-садка в період існування України у складі СРСР (1977–1991 рр.), ІІ – розвиток дошкільного закладу в умовах незалежної самостійної України (з 1991 р. донині). У новому мікрорайоні «Половки» Київського району м. Полтава (заснований у 70-х роках двадцятого століття) 16 листопада 1977 р. відбулося відкриття ясла-садка № 80, перша завідувачка – Горбачова Людмила Олексіївна (1977-1981 рр.). В ті часи, як правило, новобудови здавали до урочистих свят: ясла-садок збудовано до 60-ої річниці Великого Жовтня, тому заклад отримав назву «Червона гвоздика».
Зі спогадів Горбачової Л.О., на момент відкриття садочок було обладнано на сто відсотків. Усього достатньо: посуду, меблів, білизни, особливо багато було завезено іграшок – музичну залу заповнено до стелі. Молодий колектив горів ентузіазмом, пишався своїм закладом, який відрізнявся тим, що крім ігрових кімнат для дітей за проектом були окремі спальні кімнати.
Новостворена дитяча установа забезпечувала виховання та навчання дітей віком від 10 місяців до семи років у вікових групах (тривалість перебування – 12 год. на день). На той час в ясла-садку № 80 виховувалось близько 400 дітей на рік (при проектній спроможності закладу – 280). Освітній процес здійснювався за «Програмою виховання в дитячому садку» російською мовою, відзначався високим рівнем дидактичного забезпечення (іграшки, канцтовари видавались раз у квартал згідно потреб).
Трудовий колектив ясла-садка № 80 «Червона гвоздика» включився в змагання щодо створення належного санітарного стану приміщень, удосконалення навчально-виховної роботи (Постанова Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 10.03.1978 р. № 148 «Про соціалістичне змагання за кращу підготовку шкіл, дошкільних та інших дитячих закладів до нового навчального року (із змінами і доповненнями, внесеними від 13.02. 1980 р. № 86).
Упродовж 1981-1993 рр. ясла-садок № 80 «Червона гвоздика» очолила завідувачка Шарапова Ірина Іванівна. В цей період педагогічний колектив приділяв велике значення організації фізкультурно-оздоровчої роботи: підвищення фізичного розвитку, стану здоров’я дітей та зниження їх захворюваності (ініціативи Міністерства охорони здоров’я УРСР, Міністерства освіти УРСР).
Освітній процес здійснювався за «Типовою програмою виховання і навчання у дитячому садку» російською, а з 1991 року – українською мовою.
Глибока соціально-економічна та демографічна криза, що охопила Україну на початку 90-х років ХХ ст., торкнулася і ясла-садка № 80 «Червона гвоздика» – виникла загроза закриття дошкільної установи. Час вимагав покращення матеріально-технічної бази, змін стилю управління закладом та організації освітнього процесу.
У 1993 р. ясла-садок № 80 «Червона гвоздика» очолила Панченко Лариса Олексіївна, яка спрямувала зусилля на зміцнення матеріально-технічної та навчально-методичної бази, залучивши до цієї справи підприємства й організації міста: ГПУ «Полтавагазвидобування» (директор Артьомов В.І.), Державне підприємство «Полтавське управління геофізичних робіт» (директор Гладун В.В.), ЗАТ «Ворскла» (директор Головко В.М.), ПрАТ «Полімпекс» (директор Головко В.А.), ВАТ «Укрнафта» Полтавське тампонажне управління (директор Краснолуцький О.Г.), Полтавський деревообробний комбінат (директор Лазоренко Б.С.), ЗАТ «Мостобудівельне управління № 8» (директор Панченко О.О.). Загальна кількість спонсорських коштів склала понад 1,5 млн грн.
За короткий термін (1995-1997 рр.) педагогічний колектив закладу завдяки творчій співпраці завідувача Панченко Л.О., вихователя-методиста Письменної К.В., вихователів естетики Венжик А.В., Голик А.Д., хореографа Красюк Л.В., вихователів Олєйнік Л.В., Шмигуль Г.Д., методиста Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського Сімон О.П., методиста міського методичного кабінету Управління освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради Шептун О.Н., науково-педагогічних працівників Полтавського державного педагогічного інституту ім. В.Г.Короленка Карапузової Н.Д., Левченко Г.С., Лещенко М.П., Лобач О.О., Сулаєвої Н.В. напрацювали досвід колективу з всебічного розвитку дітей засобами мистецтва, який втілився в авторську програму художньо-естетичного спрямування «Дитина. Гармонія. Світ» (рішення вченої ради Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського, протокол № 6 від 26 вересня 1997 р.).
Авторська програма «Дитина. Гармонія. Світ» розширила змістову лінію «Світ мистецтва» Базового компонента дошкільної освіти України, акцентуючи увагу на змісті та структурі практичної, ігрової, мистецької активності дітей, як важливих складників особистісної культури дитини; врахувала регіональні аспекти при естетичному вихованні дітей дошкільного віку. Освітній процес у цей період здійснювався педагогами за державними програмами «Малятко», «Дитина»; розвиток творчих здібностей – за авторською програмою «Дитина. Гармонія. Світ» в «Студії мистецтв», де забезпечувалась індивідуальна активність дітей у малих і великих групах за блоками мистецької діяльності: образотворчої, музичної, хореографічної, літературно-театральної.
Робота за авторською програмою забезпечила дієвість принципу педагогічного співробітництва педагогів і батьків у справі розвитку та виховання дошкільників, диференційований та індивідуальний підходи, національну спрямованість у здійсненні художньо-естетичного виховання дітей.
У 1998 р. ясла-садок № 80 отримав статус авторського. На базі закладу починають проводитись практичні заняття для слухачів курсів Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського та студентів Полтавського державного педагогічного інституту, організовано методичний центр «Естетичне виховання дошкільників» (за підтримки міського методичного кабінету Управління освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради), в рамках діяльності якого педагогами закладу проводились демонстраційно-навчальні сесії для вихователів міста.
За ініціативи Панченко Л.О. вперше в м. Полтава започатковано популяризацію роботи дошкільного закладу через засоби мас-медіа: публікації в газетах («Полтавський вісник», «Зоря Полтавщини»), виступи на телебаченні (ТРК «ЮТА», Полтавська телевізійна студія «Місто», ОДТРК «Лтава»), відкритий захід «Свято до Дня захисту дітей» (проводиться щорічно з 01.06.1994 р., став візитівкою ясла-садка № 80).
З 1998 р. в авторському ясла-садку № 80 педагоги та медичний персонал закладу проводять комплексне оздоровлення дітей під керівництвом Єрьоміної О.Л., доктора медичних наук, професора, завідуючої курсом лікувальної та спортивної медицини ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія». Комплексне оздоровлення включає виконання дозованих фізичних навантажень з урахуванням статі, віку, рівня фізичного розвитку і стану здоров’я дитини. Для цього широко застосовуються дихальна та звукова гімнастики (з використанням міогімнастики для м’язів обличчя), ритмопластичні вправи на свіжому повітрі, аеробіка, «гімнастика пробудження» під класичну музику з елементами самомасажу рук, ступній ніг, тулуба, виконанням діафрагмального дихання. Обсяг дозованих фізичних навантажень гармонійно поєднується з елементами загартування: обливання ступній ніг контрастною водою.
Оздоровлення дітей включало також і раціон харчування. Упродовж 2000-2006 рр. на другий сніданок пропонувалась паста «Здоров’я», що містила продукти бджільництва (мед, прополіс, маточне молочко, квітковий пилок у лікувально-профілактичних співвідношеннях відповідно до віку дітей) під консультативним наглядом Дігтяр Л.П., лікаря-апітерапевта, невропатолога вищої категорії, а також вітамінний чай з плодів шипшини та дикої груші.
За цей час у роботі дошкільного закладу відбулося поєднання двох напрямів: художньо-естетичного розвитку дітей з оздоровчо-профілактичною дією методів фізичного виховання з урахуванням диференційованого та індивідуального підходів.
Досвід закладу з комплексного оздоровлення дітей дошкільного віку було представлено на Всеукраїнській науково-практичній конференції «Валеологія як шлях до формування здоров’я сучасної людини» (2000 р.) та на міському огляді-конкурсі «На кращий стан фізичного виховання дошкільнят» (I призове місце у 2006 р., 2007 р.).
У 2004 р. Полтавський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 80 «Червона гвоздика» (перейменований у 2004 р.) перший у місті пройшов державну експертизу та був атестований з відзнакою. Матеріали самоаналізу функціонування закладу були висвітлені у газеті «Дитячий садок» (2004 р.).
У 2009 р. ПДНЗ (ясла-садок) № 80 «Червона гвоздика» відзначений дипломом «Флагман освіти і науки України» за вагомий внесок у розвиток освіти і науки України.
Досвід роботи з формування базису особистісної культури дошкільника в процесі художньо-естетичної діяльності було представлено на Всеукраїнській науково-практичній конференції «Сучасні тенденції розвитку теорії і практики дошкільної освіти» (2010 р.), на IV Міжнародному фестивалі педагогічних інновацій (2012 р.).
Панченко Л.О. та Письменна К.В. узагальнили досвід роботи з колективної творчості педагогів, дітей і батьків у формі методичних рекомендацій: «Організація театральної діяльності в дошкільному закладі. Її влив на розвиток мови дошкільнят» (2008 р.), «Музей у дошкільному навчальному закладі» (2010 р.), «Театральна діяльність як засіб розвитку мовлення дошкільнят» (2016 р.).
Керівництво ПДНЗ (ясла-садка) № 80 «Червона гвоздика» ініціювало співпрацю з працівниками полтавської дитячої бібліотеки № 13 (завідувач Моргун Т.І.): тематичні виставки літератури в дошкільному закладі, свята патріотичного спрямування, творчі зустрічі з полтавськими поетами тощо. Організовувалось експонування художніх проектів дітей в залі дитячої творчості Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка.
За ініціативою завідувача Панченко Л.О. започатковано видання ювілейних випусків газети «Сходинки» ПДНЗ (ясла-садок) № 80 «Червона гвоздика» (2002 р., 2007 р., редактор Яськіна А.М.; 2012 р., редактор Письменна К.В., комп’ютерна верстка Пилюк С.С.).
Педагогічний колектив брав активну участь у освітянських конкурсах та мистецьких фестивалях, здобувши призові місця: I місце міського огляду-конкурсу «Юні екологи – рідному подвір’ю» (2010 р.); II місце міського огляду-конкурсу «Імідж сучасного дошкільного закладу» (2011 р., номінація «Художньо-естетичний напрямок діяльності»); I місце міського огляду-конкурсу дошкільних навчальних закладів «На кращу територію дошкільного навчального закладу» (2016 р., номінація «Вплив території закладу на пізнавальну діяльність дітей раннього та дошкільного віку»); I місце в міському конкурсі «На кращий Інтернет-сайт навчального закладу» (2017 р., номінація «Інтернет-сайти ДНЗ загального розвитку»); ІІІ місце в обласному конкурсі «На кращий Інтернет-сайт дошкільного навчального закладу» (2017 р.); IX місце (серед понад 200 учасників з усієї України) у VIII Всеукраїнському конкурсі на кращий веб-сайт навчального закладу (2018 р.), ввійшовши в топ-25 найкращих веб-сайтів дошкільних навчальних закладів України; Срібну медаль IX-ї Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти-2018» у номінації «Упровадження сучасних засобів навчання, проектів, програм і технологій для вдосконалення та підвищення ефективності освітнього процесу» (2018 р.) та ін.
Дошкільнята та педагоги ПДНЗ (ясла-садка) № 80 «Червона гвоздика» неодноразово ставали призерами міського етапу Всеукраїнського дитячого конкурсу «Молоде покоління за безпеку дорожнього руху» (номінація «Декоративно-ужиткове мистецтво»): III місце – Чуб Віка, 2014 р.; I місце – Дашко Кіра, 2015 р.; міського фестивалю-конкурсу «Творче тріо – 2015» (номінація «Хореографічне мистецтво»); обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Сузір’я талановитих дітей» (номінація «Образотворче мистецтво»): І місце – Сотова Катя, 2013 р.; лауреатами II ступеня міського етапу Всеукраїнського фестивалю «Колискова пісня» (вокально-хореографічний ансамбль закладу «Домісолька», музичний керівник Бровко В.В., 2013 р.), I ступеня обласного міжвузівського фестивалю-конкурсу «Свою Україну любіть, за неї господа моліть» з нагоди 200-річчя з дня народження Т. Шевченка та 100-річного ювілею ПНПУ ім. В.Г. Короленка (вокально-хореографічний ансамбль закладу «Квітограй», музичний керівник Бровко В.В., 2014 р.), районного фестивалю «Веселкова доля» (2006-2011 рр.); учасниками конкурсних робіт міського фестивалю «Великодня писанка» (2013 р., 2015 р., 2017 р., 2018 р.).
Досвід і майстерність педагогів ПДНЗ (ясла-садка) № 80 «Червона гвоздика» втілено в творчих методичних розробках: «Формування правильної вимови дошкільнят» (Драюк С.А.), «Малюк у музейному просторі» (Гавриленко Т.І.), «Цікаво й затишно в садочку маленьким донечці й синочку», «Кольоровий малятколенд» (Клюшник І.В.), «Пізнаємо світ навкруг я, мама, тато й друг», «Виховуємо дошкільника-громадянина» (Сахно І.П.), «Посіяна зернина пізнання довкілля» (Шмигуль Г.Д., лауреат міського етапу Всеукраїнського конкурсу «Вихователь року – 2013»).
У ПДНЗ (ясла-садку) № 80 «Червона гвоздика» майже чотири десятиліття працюють наші ветерани: лікар-педіатр Грушковик Л.В., медична сестра Олефір О.І., вихователь Прийдак А.М., помічники вихователя Совгиря Л.М. та Кіпяткова І.І.
У 2014 р. ПДНЗ (ясла-садок) № 80 «Червона гвоздика» за результатами державної експертизи підтвердив високу оцінку роботи і був атестований з відзнакою.
З 2015 р. заклад є експериментальним майданчиком лабораторії дошкільного виховання Інституту проблем виховання НАПН України, бере участь у дослідно-експериментальній роботі за темою: «Формування соціально-комунікативних умінь у старших дошкільників засобами театралізованої діяльності».
Шляхом інтеграції інформаційно-комунікаційних технологій в освітній процес та управлінську діяльність створено і здійснюється підтримка сайту закладу (з 2014 р.), береться участь в онлайн-конкурсах: «Всеукраїнський огляд досвіду роботи управлінь освіти та ДНЗ з питань розвитку дошкільної освіти» (Письменна К.В., 2016 р.), «Калейдоскоп педагогічних ідей з екологічного виховання дошкільників» (Бурко О.О., 2016 р.), «Україна – рідний край» (Сахно І.П., 2015 р.). Організовано роботу гуртка з опанування комп’ютерної грамотності дошкільнят «Смайлик» (Афанасьєва Н.П., 2015 р.). Під час освітнього процесу використовуються мультимедійні ресурси, у т.ч. розроблені вихователями закладу. Укладено договір про співпрацю з Інститутом інформаційних технологій і засобів навчання НАПН України (2015 р.), здійснюється дослідно-експериментальна робота за темою: «Використання хмарних сервісів в управлінні дошкільним навчальним закладом».
Перший трудовий колектив ясла-садка № 80 "Червона гвоздика", 1977 р.
Завідувачка Горбачова Л.О. (у другому ряду п'ята зліва).
Дошкільнята ПДНЗ (я/с) №80 – лауреати районного фестивалю
"Веселкова доля - 2011".
Зустріч з полтавською поетесою Надією Гринь
на базі дитячої бібліотеки № 13, 2011 р.
Мер міста Мамай О.Ф. в гостях у малят, 2013 р.
Педагогічний колектив ПДНЗ (ясла-садок) № 80 "Червона гвоздика", 2014 р.
Творча зустріч з німецькими школярами, 2016 р.
Завідувач міського методичного кабінету Управління освіти
Полтавського міськвиконкому Козлова І.В.
(у першому ряду перша зліва).
Завідувач Панченко Л.О. (у першому ряду четверта зліва).
Участь у міському дитячому фестивалі композицій
«Великодня писанка – 2017»